Plastická operace stydkých pysků (labioplastika)

Zmenšení malých stydkých pysků a korekci asymetrie může podstoupit jakákoli žena, které tyto intimní partie nevyhovují po estetické stránce nebo ji dokonce fyzicky omezují. Ať už se rozhodnete podstoupit operaci z jakýchkoli důvodů, výsledkem bude přirozený vzhled, komfort a s tím spojená i psychická pohoda. Krása vychází zevnitř a jen spokojená žena je skutečně krásná.

V jakých případech podstoupit labioplastiku

Stydké pysky (labia) překrývají poševní vchod, vyústění močové trubice a poštěváček (klitoris). Mohou být zvětšené vrozeně nebo dojde ke ztrátě pevnosti při porodu, případně povolováním tkáně a sliznic věkem. Běžné jsou také případy, kdy ztráta elasticity neprobíhá u obou stydkých pysků souměrně a dochází k asymetrii. Zvětšení či asymetrie vedou v mnoha případech k problémům s hygienou, přecitlivělosti, podráždění a v neposlední řadě nepůsobí esteticky ve spodním prádle nebo plavkách. Plastická operace je jediná možnost, jak stydké pysky zmenšit.

V běžných případech doporučujeme zákrok podstoupit po dovršení 18 let a ideálně v případě, kdy už neplánujete těhotenství. Porod totiž představuje pro stydké pysky poměrně velkou zátěž. Operaci lze opakovat

Co se bude dít před zákrokem

Před každým chirurgickým zákrokem je nutná konzultace s lékařem a anesteziologem. Plastický chirurg vyslechne Vaše konkrétní potřeby a přání. Následně vám vysvětlí průběh operace a zodpoví veškeré dotazy. Před operací se také setkáte s anesteziologem, který doporučí nejvhodnější formu anestezie. Pacientka by měla být v dobrém zdravotním stavu a v případě předchozích onemocnění dostatečně dlouho po rekonvalescenci. Přesnou dobu určí ošetřující lékař podle konkrétní situace. Předoperační vyšetření je standardní a čeká vás odběr krve, moči a EKG. Nesmí být starší než deset dní a provede jej praktický lékař. V případě vašeho zájmu můžete předoperační vyšetření podstoupit přímo na naší klinice. Během menstruace není možné zákrok provést a ideální načasování je nejméně dva týdny před menstruací. Kvůli operaci není nutné vysazovat antikoncepci a naopak tři týdny před ní nesmí pacientka užívat léky na ředění krve. Před samotným zákrokem v celkové anestezii se nesmí 6 hodin jíst ani pít.

Nezapomeňte si s sebou vzít na kliniku hygienické potřeby, přezůvky, osobní věci a případně léky, které pravidelně užíváte.

Průběh labioplastiky

Operace stydkých pysků probíhá v celkové anestezii a pacientka je při ní v gynekologické poloze. Výkon běžně trvá kolem 1 hodiny. Lékař provede nákres a přesně vymezí rozsah požadované redukce malých stydkých pysků. Samotný řez je vedený tak, aby byl maximálně šetrný k nervovým vláknům této citlivé erotogenní oblasti. Při operaci se standardně používají vstřebatelné stehy, které samy do 3–4 týdnů zmizí. Díky tomu je jizva po zákroku téměř nepozorovatelná.

Pooperační péče a rekonvalescence

Druhý den po operaci proběhne první kontrola a pacientka je propuštěna do domácího ošetřování. Další kontroly naplánuje lékař podle individuálních potřeb, většinou po měsíci. Ústup otoků a krevních podlitin trvá stejně dlouho jako vstřebávání stehů, tedy zhruba měsíc. Po dobu hojení se doporučuje pečlivě dbát na zvýšenou hygienu. Vhodné je sprchování a mytí po každé návštěvě toalety a krytí oblasti intimní vložkou. První 3–4 dny po zákroku by měla pacientka dodržovat klidový režim a vyvarovat se dlouhému sezení, včetně delších jízd autem. K obvyklé pohlavní aktivitě a 100% fyzické zátěži se lze vrátit po 6 týdnech.

Komplikace po labioplastice

V současné době je chirurgie na tak pokročilé úrovni, že riziko pooperačních komplikací je minimální. Navíc úprava stydkých pysků je poměrně snadný a neinvazivní zákrok. Jediné mírné riziko spočívá v infekci, které se dá vhodnou péčí předejít, a krvácení či vznik větších krevních podlitin, jež pouze prodlužují dobu rekonvalescence. Ženské intimní partie mají vysokou schopnost regenerace a hojení po operaci obvykle probíhá bez komplikací. Běžné jsou výkyvy v citlivosti, které se samy během pár týdnů srovnají.

Labioplastika ve zkratce

Anestezie celková
Doba trvání výkonu 1 hodina
Hospitalizace 1–⁠2 dny (i o víkendech – zákrok v sobotu, propuštění v neděli)
Propuštění po zákroku není možné řídit motorová vozidla, nutnost doprovázející osoby
Kompresní punčochy nosit 2 dny po zákroku
Sprcha 2 dny po zákroku
Extrakce stehů není nutná
Kontrola za měsíc
Sport 6 týdnů po zákroku bez sportu a plné fyzické zátěže
Sauna, solárium a opalování není možné 2 měsíce po zákroku
Pracovní neschopnost 3–⁠4  týdny
Úplné zhojení 1–⁠2 měsíce

Přihlašte se k odběru novinek a akčních nabídek z naší kliniky.