Plastická operace stydkých pysků (labioplastika)

Zmenšení malých stydkých pysků a korekci asymetrie může podstoupit jakákoli žena, které tyto intimní partie nevyhovují po estetické stránce nebo ji dokonce fyzicky omezují. Ať už se rozhodnete podstoupit operaci z jakýchkoli důvodů, výsledkem bude přirozený vzhled, komfort a s tím spojená i psychická pohoda. Krása vychází zevnitř a jen spokojená žena je skutečně krásná.

V jakých případech podstoupit labioplastiku

Stydké pysky (labia) překrývají poševní vchod, vyústění močové trubice a poštěváček (klitoris). Mohou být zvětšené vrozeně nebo dojde ke ztrátě pevnosti při porodu, případně povolováním tkáně a sliznic věkem. Běžné jsou také případy, kdy ztráta elasticity neprobíhá u obou stydkých pysků souměrně a dochází k asymetrii. Zvětšení či asymetrie vedou v mnoha případech k problémům s hygienou, přecitlivělosti, podráždění a v neposlední řadě nepůsobí esteticky ve spodním prádle nebo plavkách. Plastická operace je jediná možnost, jak stydké pysky zmenšit.

V běžných případech doporučujeme zákrok podstoupit po dovršení 18 let a ideálně v případě, kdy už neplánujete těhotenství. Porod totiž představuje pro stydké pysky poměrně velkou zátěž. Operaci lze opakovat

Průběh plastické operace stydkých pysků

Před zákrokem

Před každým chirurgickým zákrokem je nutná konzultace s lékařem a anesteziologem. Plastický chirurg vyslechne Vaše konkrétní potřeby a přání. Následně vám vysvětlí průběh operace a zodpoví veškeré dotazy. Před operací se také setkáte s anesteziologem, který doporučí nejvhodnější formu anestezie. Pacientka by měla být v dobrém zdravotním stavu a v případě předchozích onemocnění dostatečně dlouho po rekonvalescenci. Přesnou dobu určí ošetřující lékař podle konkrétní situace. 

Předoperační vyšetření je standardní a čeká vás odběr krve, moči a EKG. Nesmí být starší než deset dní a provede jej praktický lékař. V případě vašeho zájmu můžete předoperační vyšetření podstoupit přímo na naší klinice. Během menstruace není možné zákrok provést a ideální načasování je nejméně dva týdny před menstruací. Kvůli operaci není nutné vysazovat antikoncepci a naopak tři týdny před ní nesmí pacientka užívat léky na ředění krve. Před samotným zákrokem v celkové anestezii se nesmí 6 hodin jíst ani pít.

Během zákroku

Operace stydkých pysků probíhá v celkové anestezii a pacientka je při ní v gynekologické poloze. Výkon běžně trvá kolem 1 hodiny. Lékař provede nákres a přesně vymezí rozsah požadované redukce malých stydkých pysků. Samotný řez je vedený tak, aby byl maximálně šetrný k nervovým vláknům této citlivé erotogenní oblasti. Při operaci se standardně používají vstřebatelné stehy, které samy do 3–4 týdnů zmizí. Díky tomu je jizva po zákroku téměř nepozorovatelná.

Po zákroku

Pooperační péče a rekonvalescence

Druhý den po operaci proběhne první kontrola a pacientka je propuštěna do domácího ošetřování. Další kontroly naplánuje lékař podle individuálních potřeb, většinou po měsíci. Ústup otoků a krevních podlitin trvá stejně dlouho jako vstřebávání stehů, tedy zhruba měsíc. Po dobu hojení se doporučuje pečlivě dbát na zvýšenou hygienu. Vhodné je sprchování a mytí po každé návštěvě toalety a krytí oblasti intimní vložkou. První 3–4 dny po zákroku by měla pacientka dodržovat klidový režim a vyvarovat se dlouhému sezení, včetně delších jízd autem. K obvyklé pohlavní aktivitě a 100% fyzické zátěži se lze vrátit po 6 týdnech.

Labioplastika ve zkratce

Anestezie celková
Doba trvání výkonu 1 hodina
Hospitalizace 1–⁠2 dny (i o víkendech – zákrok v sobotu, propuštění v neděli)
Propuštění po zákroku není možné řídit motorová vozidla, nutnost doprovázející osoby
Kompresní punčochy nosit 2 dny po zákroku
Sprcha 2 dny po zákroku
Extrakce stehů není nutná
Kontrola za měsíc
Sport 6 týdnů po zákroku bez sportu a plné fyzické zátěže
Sauna, solárium a opalování není možné 2 měsíce po zákroku
Pracovní neschopnost 3–⁠4  týdny
Úplné zhojení 1–⁠2 měsíce

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Ceník zákroků