Zmenšení prsou přináší ženám fyzickou i psychickou úlevu

Co se týká ženských ňader, příroda bývá často nespravedlivá a rozhodně nerozděluje všem stejným dílem. Ňadra jsou pro většinu žen symbolem ženskosti. Příliš malá nebo příliš velká prsa mohou být zdrojem psychické nepohody a v případě příliš bujného poprsí také způsobovat zdravotní obtíže. Naštěstí má moderní medicína řešení v podobě plastické chirurgie, která umožňuje mít přesně taková prsa, jaká si přejete.

Pro koho je vhodné zmenšení prsou

Nadměrně objemné poprsí může mít několik příčin. Pokud se u ženy objevila velká prsa už v pubertě, pravděpodobně se jedná o genetickou záležitost, případně o poruchu endokrinního či metabolického systému. Mnoha ženám se prsa zvětší až v dospělosti, jako důsledek kojení nebo velkého váhového přírůstku. Ve všech případech je možné podstoupit redukci a modelaci prsou. Ta vyřeší bolesti z nadměrné zátěže, problémy s nakupováním spodního prádla a oblečení i psychické obtíže vyvolané nemístnými pohledy a komentáři. V řadě případů, kdy jsou prsa natolik velká, že způsobují zdravotní obtíže, jako jsou bolesti krční a hrudní páteře a s nimi spojené bolesti hlavy, hradí zákrok zdravotní pojišťovna.  

Až na výjimečné případy se redukce nadměrného poprsí provádí po dosažení dospělosti. Zákrok se nedoporučuje před těhotenstvím a ideálně až rok poté, co žena přestala kojit. V opačném případě není možné garantovat 100% výsledky.

Zmenšení prsou před a po galerie - Clinic for Luck

 

Co se bude dít před zákrokem

Před každým chirurgickým zákrokem je nutná konzultace s lékařem a anesteziologem. Plastický chirurg vyslechne vaše konkrétní potřeby a přání. Následně vám vysvětlí průběh operace a zodpoví veškeré dotazy. Před operací se také setkáte s anesteziologem, který doporučí nejvhodnější formu anestezie.

Pacientka by měla být v dobrém zdravotním stavu a v případě předchozích onemocnění dostatečně dlouho po rekonvalescenci. Přesnou dobu určí ošetřující lékař podle konkrétní situace. Předoperační vyšetření je standardní a čeká vás odběr krve, moči a EKG. Nesmí být starší než deset dní a provede jej praktický lékař. V případě vašeho zájmu můžete předoperační vyšetření podstoupit přímo na naší klinice.

Nedílnou součástí předoperačního vyšetření je také sonografické a mamografické vyšetření prsou, které si pacientka musí před zákrokem zajistit. Minimálně 3 týdny před zákrokem je nutné vysadit hormonální antikoncepci a neužívat léky na ředění krve. Před samotným zákrokem v celkové anestezii se nesmí 6 hodin jíst ani pít.

Prohlédněte si naší fotogalerii před a po zmenšení prsou.

Průběh zákroku při zmenšování prsou

Operace probíhá v celkové anestezii a výkon běžně trvá 2 až 4 hodiny. Lékař provede nákres a vede řez kolem dvorce, od něj kolmo dolů a následně podél podprsní rýhy. Standardní součástí redukce prsou je také jejich modelace. Během ní se zmenší prsní žláza, dvorec s bradavkou se přesune a případně zmenší podle přání pacientky a odebere se nadbytečná kůže. Dojte také k vyrovnání symetrie obou prsou. Při operaci se standardně používají vstřebatelné stehy, které samy do 3–4 týdnů zmizí. Na závěr se jizvy překryjí sterilní gázou a pacientce je nasazena speciální kompresní podprsenka, kterou je nutné nosit 6 až 8 týdnů po zákroku.

Elastická podprsenka je nezbytnou součástí rekonvalescence a 100% úspěšného výsledku. Můžete ji odložit pouze při osobní hygieně a mělo by se jednat o co nejkratší dobu. Běžnou podprsenku s kosticemi je možné začít nosit nejdříve po půl roce od operace.

Pooperační péče a rekonvalescence

Po zákroku je pacientka 1 - 2 dny hospitalizovaná a poté propuštěna do domácího ošetřování. Pravidelné pooperační kontroly probíhají po 1, 3, 6 a 12 měsících. Otoky, krevní podlitiny a s nimi spojené mírné bolesti jsou běžné a ve většině případů do měsíce odezní. První týden po redukci a modelaci prsou je nezbytné dodržovat klidový režim a po jeho ukončení je možné prsa začít sprchovat. Od 3 týdne je vhodné zahájit tlakové masáže podle instrukcí ošetřujícího lékaře, které zabraňují deformaci jizev a snižují jejich viditelnost. Dva měsíce po operaci by žena neměla vykonávat fyzicky náročné činnosti, sportovat, plavat a opalovat se. K obvyklým činnostem a fyzické zátěži je možné se vrátit po 2 měsících.

Komplikace po zákroku

V současné době je chirurgie na tak pokročilé úrovni, že riziko pooperačních komplikací je minimální. Jako u všech chirurgických zákroků spočívá mírné riziko v infekci, které se dá vhodnou péčí předejít, a krvácení či vznik větší krevních podlitin, jež pouze prodlužují dobu rekonvalescence. Po zmenšení a modelaci prsou, vždy zůstanou jizvy, jejichž viditelnost lze ale vhodnou péčí zásadním způsobem minimalizovat. Hrozí také změny citlivosti bradavky a není možné zaručit, že žena bude schopná po zákroku kojit. Tato rizika záleží na mnoha faktorech a individuální formě zákroku, takže je nelze předem přesně stanovit.

Zmenšení prsou ve zkratce

Anestezie celková
Doba trvání výkonu 2–⁠4 hodiny
Hospitalizace 1–⁠2 dny
Propuštění po zákroku není možné řídit motorová vozidla, nutnost doprovázející osoby
Elastická podprsenka nosit 6–⁠8 týdnů po zákroku
Sprcha týden po zákroku bez sprchy
Extrakce stehů není nutná
Kontrola 1, 3, 6 a 12 měsíců po zákroku
Sport 6 týdnů po zákroku bez sportu a plné fyzické zátěže
Sauna, solárium a opalování není možné 2 měsíce po zákroku
Pracovní neschopnost 2–⁠4  týdny
Úplné zhojení 2–⁠3 měsíce

Přihlašte se k odběru novinek a akčních nabídek z naší kliniky.