Plastická operace vaginy

Vlivem věku nebo během porodu může pochva ztratit elasticitu nebo se rozšířit. To často vede nejen ke zdravotním obtížím, ale také snížení citlivosti a zhoršení smyslového vnímání při pohlavním styku. Během plastiky vaginy dojde k jejímu zpevnění a zúžení. Zákrokem se vyřeší zdravotní komplikace a zintenzivní se sexuální potěšení. Celkové omlazení intimních partií má pozitivní vliv na vnímání vlastního těla a zvýšení sebevědomí. 

V jakých případech podstoupit plastickou operaci vaginy

Vaginoplastika neboli plastická operace vaginy se provádí z různých důvodů a je řešením pro několik odlišných zdravotních či estetických problémů. Při vaginoplastice dochází k omlazení vaginy prostřednictvím zpevnění poševních stěn, zúžení pochvy a plastice či rekonstrukci poševního vchodu. Někdy se tento zákrok provádí spolu s labioplastikou, protože malé stydké pysky jsou součástí ženských intimních partií. Operaci je možné kombinovat i s perineoplastikou, díky které jsou zpevněny svaly hráze. Během zákroku je také možné opravit porodní poranění, typicky jizvy po nastřižení při porodu (episiotomie). Vaginoplastika je současně chirurgická léčba funkčních potíží pochvy. Nejčastěji se jedná o takzvanou aeropochvu, která způsobuje únik nahromaděného vzduchu z pochvy, a stresovou inkontinenci, kdy dochází k nekontrolovatelnému úniku moči. V neposlední řadě vede zpevnění a zúžení vaginy k zvýšení citlivosti a zlepšení kvality sexuálního života.

Plastickou operaci vaginy může podstoupit jakákoli dospělá žena v dobrém zdravotním stavu. Doporučuje se také neplánovat těhotenství, protože porod může mít negativní vliv na výsledky zákroku. Horní věková hranice není určená a po završení 18 let je zákrok vhodný pro ženy v jakémkoli věku. V případě, že máte zájem pouze o vaginální rejuvenaci, tedy omlazení vaginy, lze provést zákrok laserem.

Průběh zákroku plastické operace vaginy

Před zákrokem

Stejně jako u všech chirurgických zákroků je i v tomto případě nutná konzultace s plastickým chirurgem. Lékař na základě přání, potřeb a individuálního stavu klienta navrhne nejvhodnější řešení a formu zákroku. Plastická operace vagina probíhá v celkové anestezii, a proto je nutná i konzultace s anesteziologem. Operovat je možné pouze zdravé pacienty. V případě, že před zákrokem proděláte jakékoli onemocnění, konzultujte situaci s lékařem, který rozhodne o dalším postupu. Následně si budete muset zajistit předoperační vyšetření, které se skládá z rozboru krve, moči, EKG a případně dalších, lékařem doporučených vyšetření. Vyšetření nesmí být starší než 10 dní. 

V případě potřeby lze předoperační vyšetření zajistit přímo na naší klinice. Zákrok není možné provádět během menstruace a ideální doba je alespoň dva týdny před menstruací. Lékař vás informuje o lécích, které nelze před operací užívat. Obvykle se jedná o léky ředící krev, naopak antikoncepci není potřeba vysazovat. 6 hodin před zákrokem se nesmí pít, jíst a doporučuje se nekouřit, nebo alespoň kouření výrazně omezit. 

Během zákroku

Průběh operace závisí na jeho rozsahu a případné kombinaci s ostatními zákroky. Obvykle trvá 1–2 hodiny v celkové narkóze. V rámci vaginoplastiky je řez veden podélně pochvou. Plastický chirurg odstraní přebytečnou tkáň sliznice a svaloviny a řez sešije vstřebatelnými stehy, které není nutné vyndávat. Následně dojde k zúžení poševního vchodu a odstranění jizev po nástřihu hráze či jiných porodních poranění. Pokud je součástí plastiky také plastická operace hráze, lékař sešije svaly pánevního dna.

Po zákroku

Po plastice vaginy je nutná hospitalizace 1–2 dny a následuje domácí ošetřování. První kontrola proběhne ještě na klinice a další určí lékař podle individuální situace pacientky. Doporučuje se mít 2–3 dny klidový režim, 6–8 týdnů bez těžké fyzické zátěže a stejnou dobu bez sexuální aktivity. Stehy není nutné odstraňovat, protože jsou vstřebatelné. Mírná bolest a otoky jsou po operaci běžné a dají se zmírnit běžně dostupnými analgetiky a chlazením. Během rekonvalescence je potřeba dbát na zvýšenou hygienu a používat intimní vložku. 

Operace vaginy ve zkratce

Anestezie celková
Doba trvání výkonu 1–⁠2 hodiny
Hospitalizace 1–⁠2 dny (i o víkendech – zákrok v sobotu, propuštění v neděli)
Propuštění po zákroku není možné řídit motorová vozidla, nutnost doprovázející osoby
Kompresní punčochy N/A
Sprcha 2 až 3 dny po zákroku bez sprchy
Extrakce stehů není nutná
Kontrola za měsíc
Sport 6 týdnů po zákroku bez sportu a plné fyzické zátěže
Pracovní neschopnost 2 týdny
Úplné zhojení 1–⁠2 měsíce

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Ceník zákroků