Plastická operace panenské blány (hymenoplastika)

Hymenoplastika je zákrok, jehož cílem je rekonstrukce poševního vchodu a především obnova panenské blány, případně řešení její neprůchodnosti. Ženy volí obnovu hymenu z řady důvodů, které mohou být náboženské nebo psychologické povahy. Naopak vrozená neprůchodnost má za následek nepříjemné pocity při pohlavním styku, zavádění tamponu nebo zdravotní problémy způsobené hromaděním menstruační krve. Obě situace je možné snadno vyřešit hymenoplastikou. Jenom spokojená žena je opravdu krásná.

V jakých případech podstoupit hymenoplastiku

Panenská blána je tvořená různě tvarovanou a silnou částí sliznice, která z vnitřní části kryje poševní vchod. K jejímu protržení dochází především při prvním pohlavním styku a v některých případech při sportu nebo úrazu. Existují 3 hlavní důvody, kvůli kterým ženy hymenoplastiku podstupují.

  • Náboženské a kulturní – mnoho kultur a náboženství považuje nepoškozenou panenskou blánu za symbol čistoty a neposkvrněnosti, zvláště při vstupu do manželství
  • Psychologické – k poškození došlo v důsledku sportu, úrazu nebo zneužití, v jejichž důsledku žena trpí nedostatkem sebevědomí
  • Symbolické – navázání vztahu s novým partnerem může vést k potřebě sexuální výlučnosti a znovuprožití symbolického „poprvé“

Plastiku panenské blány může podstoupit jakákoli dospělá žena v dobrém zdravotním stavu, u níž došlo z nějakého důvodu k defloraci nebo poškození panenské blány a má touhu po obnovení panenství. Z hlediska plastické chirurgie je hymenoplastika ojedinělý, ale standardní gynekologicko-chirurgický zákrok. Operaci je možné kombinovat se všemi vaginálními zákroky, jako je labioplastikavaginoplastika a další.

Průběh hymenoplastiky

Před zákrokem

Prvním krokem je konzultace s plastickým chirurgem, který vyslechne vaše přání a potřeby. Na jejich základě stanoví nejvhodnější formu a průběh zákroku. Následně je nutná schůzka s anesteziologem, protože zákrok probíhá v celkové narkóze. Podle zdravotního stavu pacientky a léků, které užívá, navrhne anesteziolog způsob analgosedace. Zároveň dostanete instrukce, které léky nesmíte před operací užívat, a obvykle se jedná o medikamenty na ředění krve. Také antikoncepci je nutné vysadit. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, případně řádně ukončená rekonvalescence. Další povinností je předoperační vyšetření, jehož součástí je odběr krve, moči, EKG a další případná vyšetření podle doporučení lékaře. Toto vyšetření nesmí být starší deseti dnů a běžně jej provádí praktický lékař.

V případě vašeho zájmu můžete podstoupit předoperační vyšetření na klinice Clinic for Luck. Ideální doba na plastickou operaci panenské blány je dva týdny před menstruací a během ní není možné zákrok provádět. Šest hodin před zákrokem nesmí pacientka pít ani jíst a kuřačky by měly kouření úplně omezit, nebo alespoň minimalizovat. 

Během zákroku

Plastická operace panenské blány probíhá v celkové anestezii, v gynekologické poloze a obvykle netrvá déle než 1 hodinu. Lékař během zákroku spojí jednotlivé části roztržené panenské blány, a v případě, že už nejsou patrné, částečně sešije sliznici poševního vchodu tak, aby vytvořil neúplnou překážku. Při operaci jsou používané vstřebatelné stehy, které není potřeba vyndávat a nejpozději do měsíce samy zmizí. Zákrok je velmi šetrný a nemá vliv na citlivost ženských pohlavních orgánů. 

Po zákroku

Druhý den po operaci proběhne první kontrola a pacientka je propuštěna do domácího ošetřování. Další kontroly naplánuje lékař podle individuálních potřeb, většinou po měsíci. Ústup otoků a krevních podlitin trvá stejně dlouho jako vstřebávání stehů, tedy zhruba měsíc. Po dobu hojení se doporučuje pečlivě dbát na zvýšenou hygienu. Vhodné je sprchování a mytí po každé návštěvě toalety a krytí oblasti intimní vložkou. První 3–4 dny po zákroku by měla pacientka dodržovat klidový režim a vyvarovat se dlouhému sezení, včetně delších jízd autem. K obvyklé pohlavní aktivitě a 100% fyzické zátěži se lze vrátit po 4 týdnech.

Hymenoplastika ve zkratce

Anestezie celková
Doba trvání výkonu 1 hodina
Hospitalizace 1 den
Propuštění po zákroku není možné řídit motorová vozidla, nutnost doprovázející osoby
Sprcha 1 den po zákroku
Extrakce stehů není nutná
Kontrola za měsíc
Sport 4 týdny po zákroku bez sportu, pohlavního styku a plné fyzické zátěže
Sauna, solárium a opalování možné
Pracovní neschopnost 2 dny
Úplné zhojení 1 měsíc

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Ceník zákroků