Obnažení a redukce předkožky klitorisu

Klitoris je ženský pohlavní orgán, jehož jedinou funkcí je sexuální potěšení. Je ukrytý pod tkání, která se nazývá klitorální kapuce a klitoris chrání. Zvětšená kapuce snižuje u žen citlivost, zabraňuje v dosažení orgasmu a zvyšuje riziko infekce. Díky tomu se může stát zdrojem rozpaků a negativně ovlivnit ženské sebevědomí i intimitu. Obnažení klitorisu a redukce jeho předkožky zlepší váš sexuální život i estetický vzhled vagíny.

V jakých případech podstoupit obnažení či redukci

Příčinami zvětšení tkáně, která klitoris chrání, jsou vrozené dispozice nebo hormonální změny. Může se objevit hned po narození, v pubertě, během těhotenství i později věkem. Zvětšení se projevuje přebytkem kůže nejen kolem klitorisu, ale také pod ním a podél malých stydkých pysků. Čas na operaci nastává v několika případech. V první řadě, když nadbytek kůže způsobuje ženě obtíže v každodenním životě a vyvolává nepříjemné pocity například při chůzi, sportu nebo v přiléhavém oblečení. Stejně důležitá je také sexuální stránka. Pokud je kapuce natolik zvětšená, že ztěžuje nebo znemožňuje ženě zažít pocity vzrušení a orgasmu, operace je vhodným řešením. Neschopnost dosáhnout orgasmu vede u mnoha žen k frustraci, pocitům méněcennosti a ztrátě sebevědomí, ačkoli v tomto případě se jedná o jednoduchý chirurgický zákrok. Svou roli hrají i hygienické a zdravotní aspekty. Přebytek tkáně může vést k zapařeninám, svědění a infekcím. Obnažení klitorisu a redukce předkožky klitorisu nemá zavedený český název a obecně se pro zákrok používají termíny hoodectomy nebo clitoral unhooding.

V běžných případech doporučujeme zákrok podstoupit nejdříve po 18. roku věku, protože zevní ženské genitálie jsou už v tuto dobu vývojově stálé. Horní věková hranice prakticky neexistuje, zákrok lze provést v jakémkoliv věku, lékař jen přizpůsobí rozsah výkonu věku klientky.

Průběh zákroku obnažení či redukce předkožky klitorisu

Před zákrokem

Před každým chirurgickým zákrokem je nutná konzultace s lékařem a anesteziologem. Plastický chirurg vyslechne vaše konkrétní potřeby a přání. Následně vám vysvětlí průběh zákroku a zodpoví veškeré dotazy. Pokud bude výkon proveden v celkové anestesii, setkáte s anesteziologem, který doporučí nejvhodnější formu anestezie. Pacientka by měla být v dobrém zdravotním stavu a v případě předchozích onemocnění dostatečně dlouho po rekonvalescenci. Přesnou dobu určí ošetřující lékař podle konkrétní situace. 

Předoperační vyšetření je standardní a čeká vás odběr krve, moči a EKG. Nesmí být starší než deset dní a provede jej praktický lékař. V případě vašeho zájmu můžete předoperační vyšetření podstoupit přímo na naší klinice. Během menstruace není možné zákrok provést a ideální načasování je nejméně dva týdny před menstruací. Kvůli zákroku není nutné vysazovat antikoncepci a naopak tři týdny před ní nesmí pacientka užívat léky na ředění krve. Před samotným zákrokem v celkové anestezii se nesmí 6 hodin jíst ani pít.

Během zákroku

Obnažení klitorisu a redukce jeho předkožky patří mezi snadné zákroky. Obvykle se provádí ambulantně v lokálním umrtvení a netrvá více než hodinu. Plastický chirurg odstraní části zvětšené kapuce tak, aby byl klitoris přístupný ale zároveň stále chráněný. Pokud je potřeba, odstraní se i přebytečná kůže podél malých stydkých pysků. Během celého zákroku zůstává klitoris nedotčený, takže nemůže dojít k poškození nervů a citlivosti. 

Často se tento zákrok provádí spolu s labioplastikou, protože malé stydké pysky tvoří s klitorisem nedílný celek. V takovém případě probíhá zákrok v celkové anestezii a pacientka je při něm v gynekologické poloze. Výkon běžně trvá kolem 1 hodiny. Lékař provede nákres a přesně vymezí rozsah požadované redukce malých stydkých pysků. Samotný řez je vedený tak, aby byl maximálně šetrný k nervovým vláknům této citlivé erotogenní oblasti. Při operaci se standardně používají vstřebatelné stehy, které samy do 3–4 týdnů zmizí. Díky tomu je jizva po zákroku téměř nepozorovatelná.

Po zákroku

V případě, že pacientka podstoupí pouze úpravu klitorální kapuce, je bezprostředně po zákroku propuštěna domů. Několik dní po operaci je běžné lehké krvácení a otoky. Obvykle se doporučuje 2–3 dny klidový režim, 6–8 týdnů bez těžké fyzické zátěže a zhruba 5 týdnů bez sexuálních aktivit. Stehy není potřeba odstraňovat, protože jsou vstřebatelné.

V případě kombinace s labioplastikou, druhý den po operaci proběhne první kontrola a pacientka je propuštěna do domácího ošetřování. Další kontroly naplánuje lékař podle individuálních potřeb, většinou po měsíci. Ústup otoků a krevních podlitin trvá stejně dlouho jako vstřebávání stehů, tedy zhruba měsíc. Po dobu hojení se doporučuje pečlivě dbát na zvýšenou hygienu. Vhodné je sprchování a mytí po každé návštěvě toalety a krytí oblasti intimní vložkou. První 3–4 dny po zákroku by měla pacientka dodržovat klidový režim a vyvarovat se dlouhému sezení, včetně delších jízd autem. K obvyklé pohlavní aktivitě a 100% fyzické zátěži se lze vrátit po 6 týdnech.

Shrnutí zákroku

Obnažení a redukce předkožky klitorisu ve zkratce

Anestezie lokální
Doba trvání výkonu 1 hodina
Hospitalizace ambulantně
Propuštění po zákroku není možné řídit motorová vozidla, nutnost doprovázející osoby
Sprcha 2 až 3 dny po zákroku bez sprchy 
Extrakce stehů není nutná
Kontrola za měsíc
Sport 6 týdnů po zákroku bez sportu a plné fyzické zátěže
Sauna, solárium a opalování není možné 2 měsíce po zákroku
Pracovní neschopnost 1 týden
Úplné zhojení 1–⁠2 měsíce

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Ceník zákroků