Odstranění znamének

Znaménka mohou způsobovat estetické nebo funkční potíže
Každý člověk má na těle mateřská znaménka, kožní výrůstky nebo skvrny, které mohou mít různou barvu, tvar, velikost a povrch. Některá z nich jsou na viditelných místech (zvláště na obličeji, krku a dekoltu), kde působí neesteticky, překážet při nošení šperků, módních doplňků nebo oblečení a v neposlední řadě mohou být zhoubná a způsobovat zdravotní potíže. Znaménkům je nutné věnovat zvláštní pozornost ve všech případech.

Odstranění znamének obvykle podstupují lidé, pro které jsou kožní výrůstky a znaménka esteticky nežádoucí, vadí jim při nošení oblečení a doplňků, případně si je rozdírají, nebo mají podezření, že by mohla být znaménka zhoubná. Druh znaménka je pak také klíčový pro způsob jeho odstranění a vyšetření provádí lékař pomocí digitální dermatoskopie. V případě, že nelze určit původ znaménka, je nutné provést histologické vyšetření a navrhnout další postup či léčbu. Znaménka se běžně odstraňují laserem, chirurgicky nebo ultrazvukem. 

Dermatoskopie a odstranění znamének laserem nebo chirurgicky

Aby lékař mohl posoudit, jakou metodu zvolí pro odstranění znamének a dalších pigmentových útvarů, musí provést zevrubné vyšetření útvarů na pokožce. Jedná se o takzvanou dermatoskopii, tedy neinvazivní vyšetření pigmentových znamének a změn, které se u nich mohou objevit. Znaménko je mnohonásobně zvětšeno, díky čemuž je možné určit, zda hrozí riziko nádoru a navrhnout příslušnou léčbu. Ještě než navštívíte lékaře, aby provedl dermatoskopii, můžete vyzkoušet samovyšetření znamének metodou ABCDE. Při ní sledujete tvar, okraje, barvu, velikost a vývoj znaménka. 

Lékaři běžně odstraňují dva typy znamének. Ta, která vadí z estetických důvodů nebo se odírají o oblečení, šperky a jiné doplňky, obvykle stačí odstranit laserem. Po laserovém ošetření nezůstávají žádné jizvy ani spálené flíčky na kůži a tkáň kolem znaménka je nepoškozená. Zákrok probíhá v místním znecitlivění, je téměř bezbolestný a nevyžaduje žádný speciální režim ani rekonvalescenci. V případě, že lékař nedokáže určit původ znaménka nebo má podezření, že by mohlo být zhoubné, je nutné znaménko odstranit chirurgicky a odeslat na histologické vyšetření. Po chirurgickém odstranění znaménka (tzv. excizi) se drobné řezy nechávají samovolně zhojit a větší jsou uzavřeny stehy.

Průběh odstranění znamének

Před zákrokem

Pokud vám nějaké znaménko vadí z estetických či praktických důvodů nebo máte podezření, že je zhoubné, lékař ho během konzultace vyšetří dermatoskopem. Na základě jeho velikosti, tvaru, struktury a umístění na těle určí, jaká metoda odstranění bude nejvhodnější. Pokud je nutná histologie, čeká vás chirurgické odstranění znaménka, v dalších případech se ošetření provede laserem. Před zákrokem není nutná žádná zvláštní příprava ani další vyšetření. Pacient by se měl pouze vyhýbat nadměrnému opalování. 

Během zákroku

V případě, že je nutné provést excizi (chirurgické odstranění) znaménka, lékař ho v lokálním umrtvení vyřízne a podle velikosti řezu nechá ránu samovolně zhojit nebo ji sešije stehy. Pokud nehrozí riziko, že by mohlo být znaménko zhoubné, odstraní se pomocí laseru. Zákrok je neinvazivní, velmi rychlý, šetrný k okolní kůži a provádí se v místním umrtvení. Oblast po znaménku se pokryje stroupkem a během několika dní se úplně zhojí. Stroupek se nesmí sloupnout nebo strhnout a je nutné počkat, až se sám uvolní.

Po zákroku

Po odstranění znamének není nutné v drtivé většině případů dodržovat zvláštní pooperační režim a můžete se ihned vrátit do běžného života. Výjimkou je chirurgické odstranění větších pigmentových útvarů, po jejich vyříznutí bylo nutné ránu sešít. Než dojde k jejímu zhojení, doporučuje se neprovozovat sport a další aktivity, u kterých by při námaze mohlo dojít k roztažení jizvy. Po obou zákrocích by se neměla nevystavovat ošetřená místa slunečnímu a UV záření minimálně po dobu 3 měsíců. Efekt po odstranění znamének je okamžitý a trvalý. Odstranění znamének nemá jen estetický a funkční význam, ale je to také účinná prevence vzniku nádorů. Proto se vyplatí myslet nejen na svůj vzhled, ale také zdraví. 

Rekonvalescence

  • domácí klidový režim: není potřeba
  • lehká (kancelářská) práce: po 1 dnu
  • mírná fyzická aktivita: po 1 týdnu
  • plná zátěž: po 2–3 týdnech

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Spokojené klientky

Ceník zákroků