Plastická operace dolních víček

Efektivní řešení neestetických tukových váčků a vrásek pod očima
Partie kolem očí a oční víčka jsou tvořeny velmi jemnou pokožkou a zároveň patří k oblastem těla, které jsou nejvíce namáhané a vystavované okolním vlivům i důsledkům životního stylu. V porovnání s horními víčky se dolní víčka méně pohybují a díky tomu se na nich nevytvářejí tak znatelné kožní nadbytky. Partie pod očima jsou naopak citlivé na přibývající léta a gravitaci, která způsobuje ztrátu pevnosti vaziva. Otoky pod očima jsou zpočátku přechodné a způsobené nevyspáním, únavou nebo některými onemocněními.

Tukové váčky (prolapsy) jsou pak důsledkem přesunu tuku z oční dutiny podél celé délky dolních víček. Míra vyklenutí spodních víček je pak přímo úměrná tomu, nakolik tyto partie otékají a na jak dlouho. Díky plastice spodních víček je možné se viditelných kožních přebytků zbavit a vylepšit tak estetický dojem z celé tváře. Čím dříve se rozhodnete pro plastiku dolních víček, tím lepších a trvalejších výsledků je možné dosáhnout.

Průběh plastické operace dolních víček

Kombinace s jinými zákroky

Plastická operace dolních víček (dolní blefaroplastika) je vyhledávána především klienty, které trápí znatelné a trvalé kožní přebytky a vaky pod očima. Vyklenutí spodního víčka sice nemá žádný vliv na funkci očí ani neomezuje vidění, ale přidává vzhledu několik let navíc a tvář působí unaveným dojmem. Plastika dolních víček dokáže zvrátit proces stárnutí, zmenšit pokles očního víčka, odstranit váčky pod očima a přebytečnou kůži a posunout oční koutky. Výsledkem operace je pak mladší vzhled, projasněný pohled a možnost snazšího líčení očních víček. 

U dlouhodobějšího poklesu dolních víček hrozí, že začne povolovat jemná vazivová tkáň, která udržuje tuk v oční dutině, a také se urychlí ztráta pevnosti okolní pokožky. To vede nejen k výraznějším váčkům, ale také k tvorbě vrásek a rýh pod očima. Proto je vhodné podstoupit dolní blefaroplastiku už při prvních příznacích poklesu kůže. Plastika dolních víček se nejčastěji kombinuje s operací horních víček, aby oči získaly symetrický tvar a přirozeně mladistvý vzhled. V případě projevů stárnutí kůže a vzniku vrásek v okolních partiích je možné spojit plastiku očních víček s mini faceliftem, laserovým ošetřením pokožky nebo vyplněním vrásek kyselinou hyarulonovou, botulotoxinem nebo vlastním tukem.

Před zákrokem

V případě, že se rozhodnete pro chirurgické odstranění tukových váčků pod očima, je nutná konzultace s plastickým chirurgem. Ten zkontroluje stav elasticity víček a okolní pokožky, rozsah tukových váčků a určí nejvhodnější variantu zákroku. Pokud je pokles opravdu veliký, je možné provést podporu závěsného aparátu víček. Ošetření se provádí v lokální i celkové anestezii, od čehož se odvíjejí kroky před operací i po ní. Podle zvolené metody vás lékař podrobně informuje o tom, jak bude váš zákrok probíhat. 

Během zákroku

Při plastické operaci dolních víček se řez vede těsně pod řasami, kde také zůstane jizva, která během několika měsíců téměř vymizí. Následně operatér odstraní tukové váčky, nadbytečnou pokožku a vazivo a ránu sešije. Z oblasti pod dolními víčky je možné odstranit jen určité množství kůže, aby nedošlo k převrácení okraje dolních víček. Z toho důvodu nelze také stoprocentně vyhladit vrásky pod očima, protože kůže se nesmí úplně vypnout. Při správném zvoleném postupu operace ale vrásky a váčky téměř zmizí.

Po zákroku

V případě lokální anestezie může pacient odejít rovnou do domácího ošetřování, po celkové anestezii je nutné zůstat na klinice na jednodenní hospitalizaci. Po sešití rány je jizva překrytá sterilní náplastí, kterou je možné sundat zhruba po týdnu, kdy jsou odstraněny stehy. Modřiny a otoky po zákroku jsou zcela běžné a vymizí během dvou týdnů. Hojení je možné urychlit přikládáním chladivých obkladů a používáním doporučených mastí nebo gelů. Blahodárný vliv má také spánek s hlavou ve zvýšené poloze a dodržování klidového režimu. Jizva pod okem vyzraje zhruba do tří až šesti měsíců. Efekt plastiky víček je v mnoha případech dlouhodobý, u některých klientů je pro zachování mladistvého vzhledu a prozářeného pohledu možné zákrok opakovat.

Rekonvalescence

  • domácí klidový režim: 5–7 dní
  • lehká (kancelářská) práce: po 1 týdnu
  • mírná fyzická aktivita: po 2–3 týdnech
  • plná zátěž: po 1–2 měsících

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Výsledky mluví za vše

před a po plastická operace víček

Spokojené klientky

Ceník zákroků