Plastika uší - Otoplastika

Uši jsou nedílnou součástí naší vizáže a spolu s nosem, ústy a očima ovlivňují nejen to, jak působíme na druhé, ale také jak vnímáme sami na sebe. Zvláště nepoměrně velké ušní boltce nebo odstáté uši jsou příčinou nízkého sebevědomí u mnoha žen, mužů a dokonce i dětí.

Anomálie uší jsou nejčastěji vrozená vada, ale deformace mohou vzniknout také jako důsledek úrazu nebo chirurgického zákroku. Nesymetrické, velké nebo nepřirozeně tvarované ušní boltce, lalůčky a celé uši nepředstavují žádné zásadní riziko a obvykle nezpůsobují žádné zdravotní potíže, jako je například funkčnost sluchu. Hlavním důvodem pro plastickou operaci uší (otoplastiku) je nespokojenost se svým vlastním vzhledem nebo nežádoucí pozornost okolí. Vrozené odchylky tvaru ucha se dají snadno a rychle odstranit u dospělých i dětí po dosažení 6 let. 

Modelace uší zlepší vzhled i psychickou pohodu

Odstávající nebo deformované uši jsou u mnoha lidí příčinou řady komplexů už od dětství, kdy se stali terčem posměchu svých vrstevníků. Ani pro dospělé není tento estetický nedostatek příjemný. Pozitivní zpráva je, že anomálie uší, jejich tvar i velikost se dají velmi snadno, rychle a účinně řešit. Plastika uší lze provést několika způsoby, podle typu deformace.

Nejčastěji se řeší odstáté uši, které jsou jinak dobře tvarované. Pak stačí přerušit úpony ucha a boltec přitáhnout k lebce. V některých případech je nutné upravit deformovaný boltec, kdy je potřeba vytvarovat tvar ušní chrupavky a případně i jejího kožního krytu nebo korekci ušních lalůčků. Neobvyklá není ani asymetrie uší, protože ušní boltce se nevyvíjejí identicky. V takovém případě se zákrok provádí na jednom nebo obou boltcích podle individuálního stavu pacienta.

Průběh plastiky uší

Před zákrokem

Plastika uší je jeden z nejsnadnějších a nejčastěji vyhledávaných zákroků plastické estetické chirurgie. I před ním je ale nutné absolvovat konzultaci s lékařem, který určí, jak bude otoplastika probíhat. Operují se odstáté nebo deformované ušní boltce, upravuje se nepřirozená velikost uší celkově nebo jejich jednotlivé partie a modelují se ušní boltce a lalůčky. Zákrok je možné provést pouze na jednom uchu nebo na obou. Během schůzky vás také lékař seznámí s celým postupem operace a následnou rekonvalescencí. 

Během zákroku

V drtivé většině případů probíhá plastika uší ambulantně v lokální anestezii a výkon trvá přibližně hodinu. Všechny řezy jsou vedeny v zadní části ucha nebo v záhybu za ušním boltcem, takže jizvy jsou velmi nenápadné a z pohledu zpředu či boku tváře neviditelné. Každý zákrok je specifický a odvíjí se od individuálních potřeb pacienta. Řezy jsou po operaci zakryty obvazem ovázaným kolem hlavy. Ihned po zákroku může pacient odejít do domácího ošetřování. 

Po zákroku

Klidový režim, pooperační péče a rekonvalescence jsou po plastice uší poměrně rychlé a nenáročné. Po zákroku je nutné absolvovat převaz a znovu vydesinfikovat rány. Zhruba týden po operaci se odstraní obvaz a další dva týdny by měl pacient nosit na spaní sportovní čelenku nebo obvaz, aby nedošlo k náhodnému poškození sešitých řezů. K běžnému životu se může pacient vrátit hned druhý den po zákroku a ke sportovním aktivitám asi 3 týdny po plastice uší. 

Rekonvalescence

•    domácí klidový režim: 1–2 dny
•    lehká (kancelářská) práce: po 2 dnech
•    mírná fyzická aktivita: po 7–14 dnech
•    plná zátěž: po 3 týdnech

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Výsledky mluví za vše

Před a po plastika uší

Spokojené klientky