Zmenšení prsou u mužů – gynekomastie a liposukce prsou

Zmenšení prsou u mužů řeší nepříjemné problémy
Služby plastické chirurgie v minulosti vyhledávaly především ženy. I když v současnosti sice stále tvoří větší část zákazníků, kliniky estetické a plastické chirurgie navštěvuje čím dál více mužů. I oni touží se zbavit nepříjemných problémů rychle, diskrétně, bez komplikací a bez rizika. Psychická pohoda a přirozené sebevědomí mají stejný vliv na pozitivní prožívání života jako fyzické zdraví. Podobně jako jsou plastické operace prsou jedním z nejoblíbenějších zákroků mezi ženami, operativní úpravy prsou podstupují do velké míry i muži.

Vypracovaný svalnatý hrudník představuje známku mužné krásy stejně, jako je vnadné poprsí s dokonalými křivkami hlavním atributem ženskosti. Pokud se u mužů začne v prsou usazovat tuk nebo mají nestandardní velikost prsních žláz vlivem hormonální nerovnováhy, často se začnou za své tělo stydět, budují si komplexy a cítí se v mnoha běžných činnostech omezeni, ačkoli se nejedná o vážný zdravotní problém. Zvláště pokud se jim nedaří zhubnout větší prsa cvičením nebo hormonální léčbou. Chirurgické zmenšení prsou u mužů je velmi jednoduchý zákrok, který umí snadno a rychle vyřešit zdánlivě neřešitelný problém.

Zmenšení prsou u mužů a varianty odstranění gynekomastie    

Gynekomastie, tedy zvětšení prsní žlázy u mužů, není problém, který by představoval zdravotní riziko. Způsobovat komplikace ale může po psychické stránce, protože žensky působící prsa u mužů a případné nemístné nebo posměšné komentáře od okolí vyvolávají stud z nedostatku mužnosti. Gynekomastie se často objevuje u chlapců už v pubertě a na vině může být nesprávná životospráva a nedostatek pohybu nebo hormonální změny. V případě, že problém zvětšených prsou nevyřeší změna životního stylu nebo hormonální léčba u endokrinologa, plastická operace zmenšení prsou je ideální alternativa.

Způsob provedení operace prsou u mužů závisí na příčině vzniku gynekomastie. V prsou se nachází dva typy tkání – prsní žlázy a tukové buňky – a jejich nestandardní velikost může být způsobena zvětšením žlázy nebo nadbytkem tuku. Nadbytečná tuková tkáň se odstraňuje liposukcí (pseudogynekomastie), během níž dojde k odsátí tuku z prsou. V případě, že gynekomastie vznikla zvětšením prsní žlázy, je potřeba ji chirurgicky odstranit. Pokud jsou prsa hodně velká nebo povislá, je možné jak liposukci, tak operaci spojit s odstraněním přebytečné kůže. Oba zákroky mají trvalý efekt a vy už se nikdy nebudete muset stydět za svůj vzhled při převlékání, koupání nebo opalování.

Průběh zmenšení prsou u mužů

Před zákrokem

Aby muž mohl podstoupit zmenšení prsou, je nutná konzultace s lékařem. Plastika mužských prsou se neprovádí v případě, kdy je možné nadměrně velká prsa redukovat hormonální léčbou nebo úpravou jídelníčku a celkovým snížením váhy. Proto vám plastický chirurg na úvodní schůzce položí nezbytné otázky ohledně vašeho zdravotního stavu a případně nejprve doporučí návštěvu endokrinologa. Zákrok se neprovádí také u pacientů s jinými závažnými onemocněními. V případě, že jste vhodným kandidátem na zmenšení prsou, lékař vám podrobně vysvětlí všechny možnosti léčby, průběh operace a rekonvalescence. 

Během zákroku

Zmenšení prsou u mužů se provádí liposukcí a odsátím tukové tkáně nebo operativním vyjmutím prsní žlázy. Liposukce se obvykle provádí v lokální anestezii a pacient může ihned po zákroku odejít domů bez nutnosti hospitalizace. Operativní odstranění zvětšené prsní žlázy probíhá v celkové anestezii s následnou jednodenní hospitalizací. Lékař vede řez kolem prsního dvorce a celou žlázu vyjme. Po uzavření řezu zůstane téměř neviditelná jizva. Rány jsou překryty sterilní náplastí a operovaná oblast je stažena elastickým obinadlem, které je nutné nosit po dobu jednoho měsíce po operaci.

Po zákroku

Po liposukci prsou byste měli nosit alespoň 2 až 4 týdny kompresní prádlo a sundávat ho pouze na osobní hygienu. Po operativním odstranění prsní žlázy je potřeba oblékat kompresní prádlo alespoň měsíc. Prsa mohou být až tři měsíce po operaci méně citlivá a na omak tvrdá. Po obou zákrocích se objevují modřiny a otoky, které během několika dní vymizí. V případě bolestí lze ošetřené partie chladit nebo užívat léky proti bolesti. Po liposukci i operaci je nutné dodržovat lékařem doporučený klidový režim a na určitou dobu omezit fyzickou aktivitu. Po úplném zhojení se můžete přestat trápit zvětšenými prsy a užívat si mužně vyrýsovaný hrudník. 

Rekonvalescence

Rekonvalescence po liposukci:
•    domácí klidový režim: 3–7 dní
•    lehká (kancelářská) práce: po 1 týdnu
•    mírná fyzická aktivita: po 2–3 týdnech
•    plná zátěž: po 1 měsíci

Rekonvalescence po plastické operaci:
•    domácí klidový režim: 3–7 dní
•    lehká (kancelářská) práce: po 1 týdnu
•    mírná fyzická aktivita: po 3–4 týdnech
•    plná zátěž: po 1–3 měsících

Náš tým

Uznávaní
plastičtí chirurgové

Naši chirurgové jsou nejlepšími specialisty na plastickou chirurgii v České republice a získávají regionální a nadnárodní uznání za svou práci.

Celý tým

Výsledky mluví za vše

před a po gynekomastie

Ceník zákroků